Giriş Yap | Üye Ol Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle    
 işlem yapılıyor...
 

 FORUM

 

 |  Forum | Arama | istatistikler | Giriş Yap Üye Ol

 

CFE Sertifikası / Sınav USİUD Forum / CFE Sertifikası / Sınav /

CFE sınavı

 Sayfa Sayfa 1 of 2:  1  2  »» 
Gökhan Yılmaz ,CFE


YK Başkanı,Site Yöneticisi
 6 Nis 2011 13:58
#1 
Merhabalar, CFE sertikasını almak isteyenler merak ettiklerini bu alanda paylaşabilirler. CFE sertifikasına sahip ve sınavla CFE olmuş üyelerimiz kendilerine buradan destek olabilir.
Ergün Eren


Dernek Üyesi
 8 Nis 2011 11:55
#2 
Merhabalar,

CFE sertifikası almak için müracaat edeceğim örnek sınav sorularına ihtiyacım var (türkçe) bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum teşekkür ederim.
Gökhan Yılmaz ,CFE


YK Başkanı,Site Yöneticisi
 6 May 2011 06:10
#3 
Ergin Bey merhaba, CFE sınavı ingilizce olduğu için maalesef Türkçe kaynak bulmak pek mümkün değil. Aşağıdaki linkte ACFE'nin sunduğu bazı örnek sorular var umarım işinize yarar.

http://www.acfe.com/career/support-career.asp?copy=question
Cihat Muş


Site Üyesi
 14 Ara 2011 09:21
#4 
Merhabalar,
Forumun aktif olmaması üzücü.

Birkaç yıl önce sertifikayı almak amacıyla Sınav hazırlık kitaplarını CD ortamında satın almıştım ama çeşitli sebeplerden ACFE sertifikasını almak için sınava girmedim.
Suiistimal üzerine türkçe kaynakların kısıtlı olması sadece sınava hazırlananan arkadaşlar için değil, konyula ilgili Türkçe kaynak arayışı içindekiler için de önemli bir sorun.
Derneğin hazırlık dokümanlarını Türkçeye çevirmek gibi bir planı var mı?
Gökhan Yılmaz ,CFE


YK Başkanı,Site Yöneticisi
 20 Ara 2011 05:25
#5 
Merhaba Cihat Bey,

forumumuz henüz yeni olduğundan fazla aktif değil. Zaman içinde suistimal konusuyla ilgilenenlerin buluşacağı bir alan olacağına inanıyoruz. Özellikle CFE sınavına girmek isteyen, CFE sınavına hazırlanan meslektaşlarımız ve meslek adaylarımız bu alanda görüşlerini paylaşabilirler diye düşünüyorum.

ACFE ilkeleri gereği, şu an için derneğimizin ACFE Prep Course dokümanlarını Türkçeye çevirmesi gündemimizde değil. Ancak CFE sınavına hazırlık eğitimleri ile ilgili planlama çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki dönemlerde bu tarz eğitimleri sunmayı istiyoruz.
Vedat Demirtaş


Site Üyesi
 3 Ock 2012 07:58
#6 
Merhaba,
Amerika ve Türkiye'deki çek yazma,ciro ve ödeme sistemi nasıl işlemektedir? Bu konu hakkında iki ülkenin farklılıkları nelerdir? Amerika'da hangi tür çekler vardır ve bu çekler nasıl ne için kullanılmaktadır? Yazılan, ciro edilen ve ödenen çeklerlele ilgili bankalarda hangi bilgiler saklanır ve bu bilgilerden hangileri çeki yazan firmalara gönderilir? Teşekkür ederim.
İzzet Efe


Dernek Üyesi
 6 Ock 2012 02:16
#7 
Gökhan bey merhabalar.Önceki yazılarınızda verdiğiniz link maalesef açılmıyor.Ergün bey ve Cihat beyinde vurguladığı üzere söz konusu sınav ingilizce.Ülkemiz koşulları göz önüne alıdığında yabancı dil bilenin artısı yine ortaya çıkmakla beraber,mesleğinde uzman ancak yabancı dil bilmeyen meslek mensubu arkadaşlarımız için bir yol haritası çalışması hakkında bilgi almak isterim.Ayrıca sadece İstanbul merkezlimi yürütülecek bu proje.Ankara yada İzmir gibi illere yetki verilmesi konusu hakkındada bilgi verebilirseniz.

İzzet Efe
Mali Müşavir
Gökhan Yılmaz ,CFE


YK Başkanı,Site Yöneticisi
 7 Ock 2012 15:38
#8 
Vedat Demirtaş:
Merhaba,
Amerika ve Türkiye'deki çek yazma,ciro ve ödeme sistemi nasıl işlemektedir? Bu konu hakkında iki ülkenin farklılıkları nelerdir? Amerika'da hangi tür çekler vardır ve bu çekler nasıl ne için kullanılmaktadır? Yazılan, ciro edilen ve ödenen çeklerlele ilgili bankalarda hangi bilgiler saklanır ve bu bilgilerden hangileri çeki yazan firmalara gönderilir? Teşekkür ederim

Vedat Bey merhaba, bu konuyu Genel Konular başlığı altında açmanız daha uygun olacaktır. Bu başlık CFE sınavı ile ilgili hususları içeriyor. Sorunuz her ne kadar suistimalle doğrudan ilgili olmasa da, konuyla ilgili meslektaşlarımız bilgi verebilir diye düşünüyorum.
Gökhan Yılmaz ,CFE


YK Başkanı,Site Yöneticisi
 7 Şbt 2012 03:07
#9 
İzzet Efe:
Gökhan bey merhabalar.Önceki yazılarınızda verdiğiniz link maalesef açılmıyor.Ergün bey ve Cihat beyinde vurguladığı üzere söz konusu sınav ingilizce.Ülkemiz koşulları göz önüne alıdığında yabancı dil bilenin artısı yine ortaya çıkmakla beraber,mesleğinde uzman ancak yabancı dil bilmeyen meslek mensubu arkadaşlarımız için bir yol haritası çalışması hakkında bilgi almak isterim.Ayrıca sadece İstanbul merkezlimi yürütülecek bu proje.Ankara yada İzmir gibi illere yetki verilmesi konusu hakkındada bilgi verebilirseniz.

İzzet Efe
Mali Müşavir

İzzet Bey merhaba, ACFE'nin web sitesi yenilendiğinden link açılmıyor maalesef. CFE sınavı ACFE'nin merkezi üzerinden yapılmakta olup kısa vadede sınavın Türkiye'de yapılması konusu gündemde bulunmamaktadır. Bu nedenle sınav dilinin değişmesi şimdilik mümkün görünmemekte. USİUD olarak CFE sınavına yönelik eğitimler vermek gündemimizde yer almaktadır. Eğitimler talep üzerine gerçekleştirileceği için yeterli talep olması halinde düzenlenebilecektir. Derneğimizin merkezi İstanbul'da olduğu için muhtemelen ilk önce buradan başlanacaktır.
Taner Toraman


Site Üyesi
 21 May 2012 05:43
#10 
Merhaba

Dernek üyeleri veya site üyeleri arasında bu belgeyi sınava girerek alan kimse varmı? Var ise bize genel bir bilgi verebilirmi?

Teşekkürler
Özgür Barış Ekici


Site Üyesi
 22 May 2012 06:30
#11 
Merhabalar, geçtiğimiz ay CFE sertifikasını sınava girerek almış bulunmaktayım. Sınav 4 başlıktan oluşmaktadır. Her bölüm için 125 adet soru gelmektedir. Sınav bölümlerinin tamamını aynı anda almak zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrı ayrı oturumlarda da bölümleri tamamlayabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam her soru için 70 saniye gibi bir süre bulunmaktadır. Sorular genel olarak kısa sorulardan oluşmakta olduğundan soru başına düşen süre sayısı yeterlidir. Çalışma materiyali olarak CFE exam prep. course'u önerebilirim. Yaklışık 3-4 haftalık bir çalışmanın yeterli olacağını düşünüyorum. Prep course içerisinde yer alan testlerin sınav formatı ve içeriği hakkında fazlasıyla yeterli olduğu kanaatindeyim. umarım yardımcı olabilmişimdir. Ek sorularınız var ise yardımcı olmaya çalışırım. iyi çalışmalar,
Vedat Demirtaş


Site Üyesi
 22 May 2012 06:55
#12 
Sayın Taner Bey,

Aşağıdaki açıklamalar okunmadan önce veya okunduktan sonra sitedeki açıklamalar da mutlaka okunmalıdır. Tekrar olmasın diye sitedeki açıklamaları yazmadım. Sanırım sınava hazırlanmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu sınava hazırlanmanın ne kadar zaman alacağı ve sınavın zor olup olmadığıdır. Aşağıda hem bu konular için açıklamalar var hem de sınava hazırlık anlamında bazı tavsiyelerim yer alıyor.

CFE Sınavı İle İlgili Genel Bilgiler

1-Sınav için çalışmaya başlamadan önce yapılması gerekenler nelerdir?
a-Sınav İngilizce olduğundan öncelikle en az orta düzey İngilizcenizin olması gerekmektedir. FEM' (Fraud Examiners Manual- Hile İnceleme Uzmanlarının El Kitabı) dili ağır değildir. Yine de bir elektronik sözlük edinmenizi tavsiye ederim.
İngilizce seviyenizden emin değilseniz suistimalle ilgili İngilizce bir makaleyi okuyup kendinizi deneyiniz. Ayrıca ACFE internet sitesine üye olursanız belirli aralıklarla örnek soruları e-mailinize yollarlar.

b- Nejat Bozkurt'un "Hile" kitabını okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca hile ile ilgili yüksek lisans tezlerini de YÖK'ün sitesinden bulabilirsiniz.

c-ACFE'ye üye olmalısınız.

d-ACFE'den CFE Exam Prep Course (hazırlık kursu), International Edition.'ı satın almalısınız. Üye olduktan sonra indirimli olarak fiyatı $ 745'dır. Taksit yapıldığında $ 30 civarında ek bir ücret alınır. Üyelik ve sınav bedeliyle beraber $ 1.000 $ ya yakın bir masrafı vardır. Bu kurs, sınava hazırlık için yapılmış içinde 1500 adet sorunun ve bunların açıklamalarının olduğu bir yazılımdır. Hazırlık kursundaki soruların %90'ı aynen sınavda da sorulmaktadır. Yazılımda hangi soruları çözdüğünüz, hangi soruları yanlış yaptığınız, hangi soruları tekrar etmek istediğiniz vb. sınava hazırlanmanızda yardımcı olacak özellikler vardır.

2-Sınava hazırlanmak ne kadar zaman alır?
Bir çok faktör olmakla beraber bu sizin suistimal konusundaki teorik bilginizin ve İngilizce seviyenizin düzeyine bağlıdır. Kimi 1 haftada kimi 1 yılda sınava hazır olabilir. Bazı CFE'ler 1 ayda sınava hazır hale gelinebileceğini söylüyorlar. Aslında kaç ay çalışıldığından ziyade kaç saat çalışıldığı önemlidir. Sınava en sağlam şekilde hazırlanmak için 1.500 sayfalık FEM'i bitirmeli ve ayrıca 500 sayfa da başka kaynakları okumalısınız. Ayrıca 1.500 soru çözmelisiniz. Bu 1.500 sorudan bazılarını yanlış yaptığınız veya tekrar etmek istediğiniz için bazılarını da denemede ve sınavda çözmeniz gerektiğinden toplam çözmeniz gereken soru sayısı ortalama 3.000'e çıkacaktır. Örnek bir hesaplama yaparsak günde 3 saate 100 sayfa okunursa 2.000 sayfa 60 saat'te yani 20 günde biter. Günde 3 saatten 300 soru da 10 gün eder. Bu da toplam 1 aylık çalışmada sınavların bitirilebileceği anlamına gelir. Siz buna 2 ay deyin... Başta da belirttiğim gibi bu süre 1 hafta da olabilir 1 yıl da olabilir. Bu tamamen sizin şartlarınıza bağlı.

Sınava hazırlanmanın ne kadar zaman alacağı sınava hazırlık yöntemine göre de değişecektir. Çalışmayı farklı yöntemlerle yapabilirsiniz. Ancak temel olarak iki yöntem vardır: Ya sadece soruları çözerek ve açıklamaları okuyarak ya da hazırlık kursu ile birlikte verilen pdf formatındaki FEM'i çalıştıktan sonra soruları çözerek sınava hazırlanabilirsiniz. Ben kitabı okuduktan sonra çalıştığım için ilk yöntemin sonucunu bilmiyorum. Ama anladığım kadarıyla ilk yöntemle de başarılı olma şansı çok yüksek. Zamanı çok kısıtlı olanların soru çözme yöntemini uygulasınlar.

Hazırlık kursundaki bölümleri kendi aralarında kıyaslarsak;
Finacial Transaction And Fraud Schemes:675 soru-Başlarda kolay gelir aslında en zor bölümdür.
Investigation:375 soru - Orta
Praud Prevantion and Deterrence225 soru- Kolay
Law:225 soru –İlk okumada zor gelir ancak çalışmalar tamamlandığında en kolay bölüm haline gelir.

Gördüğünüz gibi bazı bölümlerde 225 soru var. 225 soruyu ezberlemek sanırım çok zor olmayacaktır. Anladığım kadarıyla ACFE de soru çözerek hazırlanma sürecine ister istemez destek veriyor. Ancak yeterli zamanı olanlara bu yöntemi tavsiye etmem. Zaten sınav, yoğun olarak ezber gerektirmektedir. Bir de bu şekilde bir çalışma yapmak öğrenilen bilgilerin çok çabuk unutulmasına ve yeterince öğrenilmemesine neden olabilir. FEM çok güzel bir kitaptır ve kesinlikle en ince ayrıntılarına kadar okunması gerekiyor.

Ayrıca iki yöntemi karıştırarak da çalışabilirsiniz. Önce soruları çözerek hangi konuların önemli olduğunu ve hangi düzeyde ayrıntılı bilgi gerektiğini anlarsınız. Buna göre de FEM'i okursunuz. Belli bir süre sonra da tekrar soruları çözersiniz. Örneğin hukuk bölümünde bu yöntemi uygulamak yararlı olur diye düşünüyorum.

3-Sınav konularını anlamak zor mudur?
Sınavdan ziyade bu soruya cevap vermek daha zordur. Yine bir şeyler söylemek gerekirse yeterli zaman ayırsanız kolay, az zaman ayırsanız zordur deyip geçelim.

4-Sınav İngilizce olduğundan dolayı süre sıkıntısı çekilir mi?
Hazırlık kursundaki soruların tümünü doğru cevaplayıp, deneme sınavında da en az 85 puan alırsanız süre sıkıntısı çekmezsiniz. Sınava iyi bir şekilde hazırlanan bir kişi 125 soruyu en fazla 80 dakikada bitirir. 50-60 dakikada da bitirme imkanınız vardır.

5-Sınav hazırlıklarım bitti, sınava ne zaman girebilirim?
Sınav hazırlığı bittikten sonra büyük ihtimalle ertesi gün sınava giriş izniniz gelir. Bu nedenle bilgileriniz henüz tazeyken hemen sınava girip deneme sınavında aldığınız nota çok yakın bir not alma imkanınız vardır. Ben deneme sınavında Finansal işlemler bölümünü en sona bırakmıştım. Böylece deneme sınavını öğleden sonra bitirip gece de sınava girip sınavı daha kolay bir hale getirmiştim.

Sınavla ilgili yazılacak daha çok şey var ama benden şimdilik bu kadar.

Yukarıdakileri özetlersek
-Nejat Hoca'nin Hile kitabını bitirin.
-ACFE'ye üye olun.
-CFE Exam Prep Course'u satın alın.
-Üç, dört ay çalışmayı göze alın.
Bekir Özdemir ,CFE


Dernek Üyesi
 22 May 2012 11:47
#13 
Merhabalar,

Ben de CFE sertifikasyonunu sınav ile almış bir üyeyim. Yukarıdaki arkadaşlarımın da belirttiği gibi, CFE Prep Course'ta bulunan örnek soruların çözüm açıklamalarının da okunması suretiyle cevaplanması sınavı geçmek için yeterli, bunun yanında ekstra bilgiye/açıklamaya ihtiyaç hissediliyorsa Fraud Examiners Manual kitabındaki ilgili bölüm okunabilir. Bildiğiniz gibi sınav 4 ayrı bölümden oluşuyor, her bölüme ilişkin örnek sorular bitirildikten sonra, ilgili bölümün sınavına hemen girmek oldukça faydalı oluyor. Sınavda ben kolaydan zora doğru giden bir sıralamayla ilgili bölümleri çözmüştüm. (Fraud Prevention - Investigation - Law - Financial Transactions sırası bana makul gelmişti.) Böylece sorulara kolay olan bölümlerde adapte olunarak, zor bölümler daha rahat geçilebiliyor.

Sınavla ilgili olarak yeterli talep gelmesi durumunda derneğimiz bünyesinde eğitim verilmesi planlanmakta. Dolayısı ile, sınava girmek isteyen, ancak belli nedenlerden dolayı desteğe ihtiyaç duyan arkadaşlarımız derneğimizle irtibata geçebilirler.

Sınava girmeyi planlayan adaylara başarılar dilerim.

İyi çalışmalar.
Murat Akay


Site Üyesi
 3 Ekm 2012 01:48
#14 
Merhaba

İşletme 4. sınıf öğrencisiyim. Denetimden ziyade muhasebe işinde çalışıyorum. Yalnız CFE sertifikası alıp denetim işine girmek istiyorum. SMMM belgesinin yanında CFE sertifikasının fazla bir katkısı olur mu? veya sadece biri üzerinde mi yoğunlaşmalıyım? Yoksa gerek yokmu?
Mustafa Büyükdereli ,CFE


Dernek Üyesi
 4 Ekm 2012 03:59
#15 
Merhaba,

Aksilik olmazsa, Ocak 2013'te CFE olmayı amaçlıyorum. Sınav başvurusunu yaptım ve international edition hazırlık setini aldım. Çalışmaya başladım ve görebildiğim kadarıyla;
- İngilizce seviyeniz ortanın üzerinde olmalı,
- Mesleki İngilizce bilgisi önemli. İngilizce bölümlerden mezun olmanın şans sağlayabileceği kanaatindeyim.
- Düzenli ve özenli çalışmak şart. Çok kısa süreli çalışmanın yeterli olamayacağı kanaatindeyim.
- Başarı garantisinin olması, hazırlık seti alanlar için, çok güzel bir uygulama.
- Sınava istediğiniz yerden girebilmeniz gerçekten çok büyük bir şey... The IIA'nın sınavlarına girdiğim için biliyorum. Sınav salonuna su şişesini bile almamışlardı, susuzluk hissiyle sınavı tamamlamaya çalışmıştım. Kısacası, evinizde sınava girebilmeniz çok güzel bir şey...

CFE'li günlerde buluşmak umuduyla...
Saygılarımla,
 Sayfa Sayfa 1 of 2:  1  2  »» 
Destekleyenler miniBB ®